Benvit botten med polykrom medaljong, vas, blommande träd, fåglar, vargar och vattendrag. Rödbrun huvudbård med blomrankor och kartuscher med fåglar. Vissa mönster knutna i silke. Ca 900.000 knutar per kvadratmeter.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar varav några något stela, obetydliga fällningar, smärre malskador. Långsidorna med smärre trampveck.