Ljusröd botten med stor polykrom medaljong, mellanblå hörnornament, stiliserade palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar och malskador. En långsida med trampveck, kortsidorna saknar ett par knutrader.
From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.