Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament samt stiliserade blomslingor. Bred mörkblåmelerad huvudbård med stor blomranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, hål (ca 12 x 8 cm). Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.