Mellanblå botten med närmast yttäckande terrakottafärgad medaljong med polykroma stiliserade blommor, palmetter och stor blommedaljong. Bred blåmelerad huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med smärre skador, en kortsida saknar några knutrader.