Mörkblåmelerad botten med stora polykroma träd, små djur, fåglar och människor. Rödbrun huvudbård med palmett-, arabesk-, granatäppel- och blomrankor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador. Kortsidornas slätväv ställvis skadad.