Röd sammet med granatäpplen, blommor och botehmönster i ljusblått silke, guld- och silvertrådar samt paljetter. Granatäpplena i relief. Bård med bladranka. Grön ylleskoning, olikfärgade tofsar. Randigt foder.
Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, bristningar, smärre skador.