Ljusblå siden- och guldbrokad med blommor, druvklasar, stjärnor och bladrankor samt framtill rik dekor av påsydda silvertrådar och gyllene band. Vitt foder.
Ställvis slitage, smärre fläckar och skador, revor.
Överste Ernst Lind af Hageby som tjänstgjorde i Istanbul på 1920-talet.