Blått siden med polykroma silkesbroderier av blommor, fjärilar och medaljonger med figurscener. Benvita kantband med broderier. Ljusblått sidenfoder.
Ställvis något slitage, smärre fläckar och skador.
Alice Cervin, född Dickson, gift med bankir Carl Cervin, Villagatan 9-11, Stockholm.