Manuell, kronograf, tachymeterskala, nedsänkta urtavlor för sekunder, minuter, timmar, boett med geometrisk dekor, band med dekor, låg med Jaeger-LeCoultre logo, längd ca19,5cm. Caliber Valjoux 72.
Slitage. Boett med repor och nagg. Anlöpning på visare. Enstaka obetydliga repor på urtavla. Glas med repor. Tryckknappar med slitage. Skada på band. Ej funktionstestad.