305
400321

Klara Lidén

(Sverige, Född 1979)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Klara Lidén
(Sverige, Född 1979)

"Untitled (Dumpster Dino)", 2011

Numrerad 2/3 på etikett a tergo. Inkjet print, bildyta 68,5 x 99 cm. Upplaga 3 + 2 AP.

Tilläggslista

Signerad Klara Lidén på medföljande certifikat utfärdat 11 november 2011. Upplaga 3 + 2 AP.

Proveniens

Galerie Neu, Berlin.

Klara Lidén tillhör en av de mest intressanta rösterna i sin generation. Den amerikanska konstscenen ligger redan vid hennes fötter i och med separatutställningen på MoMA i New York 2009, en prestation ouppnåeligt för de flesta. Lidén har under de senaste åren fått stor internationell uppmärksamhet och hennes konstnärskap tilldelades Venedigbiennalens hedersomnämning 2011. Lidéns konstnärskap kretsar kring det offentliga rummet och de vanligast förekommande objekten som omger oss på gatan. I hennes konst är gamla affischer, tunnelbanan, övergivna cyklar eller som här, en container, ständigt närvarande. 2007 ställde Lidén ut hela sin lägenhet på Moderna Museet i verket Unheimliche Manöver där varenda möbel, pinal och plagg presenterades i en sorts kompakt assemblage.
I katalognumret syns en container, i sitt uttryck sluten och monumental som en minimalistisk skulptur inspirerad av de amerikanska minimalisterna Richard Serra eller Donald Judd. Klara Lidéns konst har starka drag av sextiotalets performance och i sin konstnärliga praktik lyckas hon förena individens utsatthet och gemenskapens sårbarhet. Hennes konstverk ställer frågor om individen och samhället där estetik och kritik blir svåra att skilja åt.