EIKOH HOSOE, Sign och numr, förstautgåva. Bok, 42 x 28 cm.
"Killed by Roses". Signerad Yukio Mishima och Eikoh Hosoe. Fotografier av Eikoh Hosoe. Yukio Mishima, modell och författare till förordet. Numrerad 1118/1500. Förstautgåva, tryckt i Tokyo, 1963. Två inlagor. Två sidor med bildförteckning.
Pärmarna med ytsmuts och visst slitage.
Plastomslag/skyddsomslag med slitage och skador.
Bokens sidor i mycket fint skick.
Blyertsanteckning på ena vita inlagan.