"'La Toilette' dans un hôtel de passe, rue Quincampoix á Paris", 1932
Signerad Brassaï a tergo. Även stämplad "Copyright by Brassaï" a tergo. Silvergelatinfotografi 21 x 29 cm.
Vänligen observera att i den tryckta katalogen har bilderna på nr 293 Strömholm bytt plats med nr 294 Brassaï.
Galleri Camera Obscura, Stockholm, enligt uppgift inköpt på 1980-talet.
Richard Miller, "Brassaï. The secret Paris of the 30's", 1976, avbildad onumrerad helsida.
Anne Wilkes Tucker, "Brassaï: The eye of Paris", 1999, avbildad helsida bild nr 41.