Geometrisk dekor i svart och blått. Signerad Stig L. Höjd 225 cm.
Skador.
Nationalmuseum, Stockholm, "Stig Lindberg", 11 maj 2006 - 25 februari 2007.
Dunkers kulturhus, Helsingborg 16 juni - 30 september 2007.
Karin Linder (red), Nationalmusei utställningskatalog nr 649, "Stig Lindberg", avbildad i färg på helsida, sid 37.
Nationalmusei referensnummer 201-001.