Blåglaserad keramik, bestående av 6 koppar med fat, tekanna (höjd 18,5 cm), mjölkkanna samt sockerskål med lock. Stämplade GIOTTO CERAMIC HAND MADE.
Mjölkkannan med lagat lock, krackelyrer.
Modellen formgiven år 1991. Modellen finns bl a i Indianapolis Museum of Art, Denver Museum of Art samt Groniger Museum, Holland.