Porslin, faun och nymf, polykrom och förgylld dekor. Signerad med rött hjärta under krona samt böljemärket i underglasyrblått, målarsignatur AF 44. Höjd 27 cm.
Tillverkningsdefekt på damens frisyr, basen med små nagg på några rosor.
Familjen Wicander, Harpsund