Schatull i teak, 41 x 31, höjd 7 cm, stämplat FRIBERG No 11, miniatyrerna signerade Friberg med studiohanden, några med årsbokstäver. Höjd 2,2-10,3 cm.
Tre vaser med obetydliga fotnagg, tre vaser något slipade runt foten.
Enligt uppgift från Gustavsbergs museum har endast 20 till 25 schatull tillverkats. Ett av dessa fick Gustav VI Adolf som gåva 1972.