Flintgods, gulglaserad med förgylld dekor av sittande kvinnor samt dedikation "TILL KARL ERIKSSON 17/7 1928 FRÅN FOLKETS OCH SAMARBETETS REPRESENTANTFÖRSAMLING". Signerad GUSTAVSBERG KÅGE 1928 samt inristat 876. Höjd 26 cm.
Glasyrbortfall och krackelyrer.