Sverige 1940-50-tal. Rödmelerad botten med sju sammanhängande medaljonger med stiliserade växtmotiv i ljusblått, grått och rosa.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar.
Mattan inhandlad av nuvarande ägarens mormor, troligen på 50-60-tal.