(Sigvard Bernadotte). Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-50-tal. Ljust violettmelerad botten med polykromt rutmönster och stiliserade blommor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade kortsidor varav en med större hål, ställvis skadade fransar, några saknas.