(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad mellan 1942-1948.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. En långsida med malskador och skador, en långsida och kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, de flesta saknas.
Styrelserummet på Skytts Härads Sparbank, Trelleborg.
Jämför Liljevalchs konsthall: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 135.