Försilvrad metall, tygskärm med frans, foten stämplad C.G. HALLBERG under krona. Höjd ca 196 cm, skärm diameter ca 52 cm.
Slitage, delar av tygskärm ersatta.
Modellen utställd i den svenska paviljongen på världsutställningen i Paris år 1925, i avdelningen på Galerie des Invalides. Elis Bergh och Hallbergs erhöll guldmedalj på utställningen.
Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, år 1925, modellen avbildad sid 110.