Tenn och mässing, sittande lejon på fyrsidigt ben, rund fot med meanderbård. Signerade Anna Petrus Herman Bergman fud. Höjd 24,5 cm.
Gipsfyllda fötter, smärre repor. (2)
Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1925 samt i New York år 1927.
Marie Rehnberg, "Anna Petrus skulptör och industrikonstnär", Signum förlag, 2009. Se bild sid 83.
Miriam Gelfer-Jørgensen (red), Scandinavian Journal of Design History, 9 1999. Marie Rehnberg, Anna Petrus A forgotten Decorative Artist. Jämför bild 11, sid 17.