Bemålad i grönt och guld, genombruten ryggbricka, reliefdekor av stiliserade palmetter och fleuroner.
Smärre slitage.
Familjen Wicander, Harpsund
Svenska Heminredningar i bild, Sterner & Rosvall, Bonniers 1932, se bild sid 109.
Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.
Otar Hökerberg är arkitekten bakom Harpsunds egendom, Flen, Södermanland, ritat år 1914.