Signerad CL. JR. COLINET A 7253 samt sigillmärkt J.B DEPOSEE BRONZE GARANTI PARIS. Höjd 50,5 cm inkl marmorsockel.
Slitage, sockeln med nagg.
Harold Berman, "Abage Encyclopedia, Bronzes, sculptors & founders 1800-1930", vol III, Chicago 1977, jfr modell 1943, sid 536.