Mahogny, inläggningar i flera träslag samt benpärlor, slipat glas. Ovalt, skivan tennbelagd, nedtill stängbar hylla med slipade glaspaneler, kortsidorna öppningsbara. Lös, låsbar uppsats med slipat glas. Längd 91,5 cm, bredd 62 cm, höjd 70,5 cm, uppsats länd 60,5 cm, bredd 31,5 cm, höjd 16,5 cm.
Slitage, smärre skador, en glaspanel med spricka.
Alfred Grenander, därefter arv inom familjen.