Rektangulärt med rundade hörn, skiva av ask med kantdekor av mahogny och mässing, underrede med H-kryss av körsbär, utdragbar skiva, blindlåda samt låda i sargen. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn. Längd 200, bredd 100 cm, höjd 75 cm.
Delvis blekt, smärre fläckar och slitage.