Nr. | Föremål | Klubbat pris |
300 | Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan. | Återrop |
301 | Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj. | Återrop |
302 | Gaspard Dughet Hans krets, Landskap med Konstantinbågen och herde i förgrunden. | 34 000 SEK |
303 | Jacob Grimmer Hans efterföljd, Landskap med figurer och byggnader. | 240 000 SEK |
304 | David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener. | 18 000 SEK |
305 | Jacob Jordaens Hans krets, Den flöjtspelande familjen. | Återrop |
306 | HENDRICK VAN STEENWYCK, Hans art, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 16??. | Återrop |
307 | Willem van Herp Tillskriven, Ecce Homo. | 20 000 SEK |
308 | Ottmar Elliger Tillskriven, Stilleben med exotiska frukter, blommor och insekter kring en nisch med en stående putti. | 130 000 SEK |
309 | Johan Heinrich Roos Hans efterföljd, Pastorala landskap med figurer och djur. | 34 000 SEK |
310 | PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
311 | PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk. | Återrop |
312 | Esaias van de Velde Hans krets, Batalj mellan kristna och ottomaner. | 100 000 SEK |
313 | Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen. | 18 000 SEK |
314 | David Roberts, Figurer framför ruin. | 22 000 SEK |
315 | Ruinlandskap. | 12 000 SEK |
316 | HERMAN VAN SWANEFELT, Tillskriven. Olja på duk, signerad och daterad Paris?. | Återrop |
317 | Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med figurstaffage. | Återrop |
318 | OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , Ett par. Olja på uppfodrad duk, ej signerade. Möjligen kinesiska. | Återrop |
319 | Mikael Dahl, "Drottning Anne av England" som Athena. | 280 000 SEK |
320 | Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare. | 120 000 SEK |
321 | FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk. | Återrop |
322 | Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus. | Återrop |
324 | Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar. | 46 000 SEK |
325 | Jean Bernard Restout Hans krets, Darius död. | 24 000 SEK |
326 | JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826. | Återrop |
327 | Jean Valette-Falgores Penot, Trompe l'oeil med antikiserande mansporträtt på medaljong krönt av rosett. | 15 000 SEK |
328 | Georg van der Mijn, Europa och tjuren. | 65 000 SEK |
329 | Parklandskap med kurtiserande par. | 24 000 SEK |
330 | OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk. | Återrop |
331 | Soldater intar byn. | 100 000 SEK |
332 | David de Haen Hans efterföljd, Satyr med vindruvor. | 500 000 SEK |
333 | Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner. | 47 000 SEK |
334 | RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal. | Återrop |
335 | ITALIENSK SKOLA 1600/1700, Uppfodrad duk. Ej sign. | Återrop |
336 | Maria Magdalena. | 46 000 SEK |
336A | Madonnan med barnet. | Återrop |
336B | Dianas jakt. | 55 000 SEK |
337 | Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837). | 32 000 SEK |
338 | Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....". | 65 000 SEK |
339 | Elias Martin, "Friherre Herman Fleming af Lieblitz" (1734-1789). | Återrop |
340 | Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm. | 13 000 SEK |
341 | Elias Martin Hans krets, Olivehult. | 12 000 SEK |
342 | ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad. | Återrop |
343 | Elias Martin, Från Djurgården mot Fredrikshofs slott och Ladugårdslandet. | Återrop |
344 | Johan Tobias Sergel, "Skäl (!) och Tanka på Dömestorp. / Kroppen i Köpenhamn". | 160 000 SEK |
345 | Johan Tobias Sergel, Åldrig arbetare. | 30 000 SEK |
346 | Jean Eric Rehn, Bro på vägen mellan Paris och Bryssel. | 12 000 SEK |
347 | Louis Masreliez Tillskriven, Helfigursporträtt av Konung Gustaf III av Sverige (1746-1792). | 4 000 SEK |
348 | Carl August Ehrensvärd, Erotisk scen. | 20 000 SEK |
349 | Carl August Ehrensvärd, Gracer. | Återrop |
350 | Elias Martin, Biblisk figurgrupp. | Återrop |
351 | Johan Tobias Sergel, Sergel, Abildgaard och ett okänt fyllesvin i Rom. | 100 000 SEK |
352 | Carl Wilhelm Swedman, "Les Nettoyeuses à Stockholm". | Återrop |
353 | Carl Wilhelm Swedman, "Femmes de la Paroisse de Wingåker". | 3 000 SEK |
354 | Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm". | Återrop |
355 | Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlien de la Paroisse de Mora". | Återrop |
356 | Carl Wilhelm Swedman, "Une Servante, á Stockholm". | Återrop |
357 | Carl Wilhelm Swedman, "Le Guet de nuit á Stockholm". | Återrop |
358 | Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarliens de la Paroisse de Lecksand". | Återrop |
359 | Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Province de Blekinge". | Återrop |
360 | Carl Wilhelm Swedman, "Servante d' Hôtelleri á Stockholm". | 3 000 SEK |
361 | Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de Wingåker, en Sudermannie". | 3 000 SEK |
362 | Carl Wilhelm Swedman, "Les Scaniens". | Återrop |
363 | Carl Wilhelm Swedman, "Habtant de la Province de Wettergothie". | 3 000 SEK |
364 | Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Westergothie". | Återrop |
365 | Carl Wilhelm Swedman, "Une Marchande de Poissons á Stockholm". | Återrop |
366 | Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de la Province de Blekinge". | Återrop |
367 | Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlienne de la Paroisse de Mora". | Återrop |
368 | Jaktscen med tiger och elefanter. | 3 000 SEK |
369 | Jaktscen med tiger och vildsvin. | 3 000 SEK |
370 | Jaktscen med hundar och björn. | 3 000 SEK |
371 | Jaktscen med buffel. | 3 000 SEK |
372 | Benjamin Patersson Efter, "Facade principale du Chateau St. Michel sur la grande entrée à St. Petersbourg". | 110 000 SEK |
373 | Benjamin Patersson Efter, "Vue du Palais de Marbre á sa facade d'entrée et alentours, facant le Jardin Imperial, á St Pétersbourg". | 46 000 SEK |
374 | Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer". | Återrop |
375 | Johan Fredrik Martin, "Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais och Opera Huset. | 35 000 SEK |
376 | Martin Rudolf Heland Tillskriven, Vy över Skeppsbron, Stockholm. | 10 000 SEK |
377 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", ur: "Svenska vuer". | Återrop |
378 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasiiholmen", ur: "Svenska vuer". | 30 000 SEK |
379 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen", ur: "Svenska vuer". | 30 000 SEK |
380 | Jacob Axel Gillberg, "Jakob Vilhelm Sprengtporten" (1794-1875) & makan "Ulrika Vilhelmina Brahe" (1808-1836). | 12 000 SEK |
381 | Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack. | Återrop |
382 | Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring". | 6 000 SEK |
383 | Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844). | 4 000 SEK |
384 | Herre med rysk orden. | 5 000 SEK |
385 | Johan Way, "Gustaf Johan Taube" (1796-1872) & "Kristina Ulrika Lagerbring" (1798-1862). | 12 000 SEK |
386 | Abraham Ortelius, Ur: Theatrum Orbis Terrarum" (6). Världskarta, Europa, Asien, Afrika, Amerika samt porträtt. 1579. | 150 000 SEK |
387 | Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung". | 9 000 SEK |
388 | William Daniell, & Thomas Daniell, "The Observatory at Delhi", ur: "Oriental Sceneray" (Plates XIX och XX). | 20 000 SEK |
389 | Pastorala landskap med rastande figurer. | Återrop |
390 | Louis Masreliez, Antik figurscen. | 13 000 SEK |
391 | Helfigursporträtt av Konung Karl XII av Sverige (1682-1718). | 4 000 SEK |
392 | Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn. | 32 000 SEK |
393 | Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia. | 10 000 SEK |
394 | ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben. | Återrop |
395 | GUSTAV VASAS BIBEL, THET ÄR, ALL THEN HELGHA SCRIFFT, PÅ SWENSKO. Richolff, Uppsala 1540-41. | 40 000 SEK |
396 | OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555. | 60 000 SEK |
397 | ANDERS SPARRMANN (1748-1820), Svensk Ornithologie med efter naturen colorerade tekningar, Stockholm 1806. | Återrop |
398 | C.F. HULTENHEIMS BOKSAMLING CAMERA ANTIQUA. | 400 000 SEK |