Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1620 | PLAKETT, porslin. Qing dynastin, sekelskifte 1900. | 5 500 SEK |
1621 | PLAKETT, porslin. Qing dynastin, omkring 1900. | 7 000 SEK |
1622 | SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1623 | LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti. | 6 500 SEK |
1624 | PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke. | 5 000 SEK |
1625 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti. | 14 000 SEK |
1626 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Sen Qing med Daoguang- respektive Qianlong märke. | 290 000 SEK |
1627 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguang sigillmärke. | 95 000 SEK |
1628 | SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin, med Daoguang sigillmärke. | 70 000 SEK |
1629 | URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke. | 44 000 SEK |
1630 | VAS, porslin. Tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |
1631 | SKÅL, porslin. Troligen Republik med Yongzheng sex karaktärers märke. | 22 000 SEK |
1632 | SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin. | 8 000 SEK |
1633 | SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke. | 190 000 SEK |
1634 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daouguang sigillmärke. | 180 000 SEK |
1635 | VAS, porslin. Republik, 1900-talets första hälft med Qianlong sigillmärke. | 15 000 SEK |
1636 | FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke. | Återrop |
1637 | VAS, porslin, Kina, troligen Republik. | 13 000 SEK |
1638 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Yongzheng sex karaktärers märke. | 8 000 SEK |
1639 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Kina, troligen Republik med fyra karaktärers märke. | Återrop |
1640 | VAS, porslin. Kina, troligen Republik. | 6 000 SEK |
1641 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | 90 000 SEK |
1642 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke. | 310 000 SEK |
1643 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti med Guangxu sex karaktärers märke. | 12 000 SEK |
1644 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal. med Daoguang sigillmärke. | 8 000 SEK |
1645 | FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått. | 12 000 SEK |
1646 | PLAKETT, porslin. Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1647 | BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1648 | SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal. | 24 000 SEK |
1649 | SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1650 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti. | 10 000 SEK |
1651 | VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke. | 280 000 SEK |
1652 | SKÅL, porslin. Republik, 1900-talets första hälft med Qianlong sigillmärke. | 5 000 SEK |
1653 | YTTERFODER, ett par, porslin. Republik, 1900-talets första hälft, med Qianlong fyra karaktärers märke. | 17 000 SEK |
1654 | SKÅLAR, tre stycken, porslin. Sen Qing dynasti, med Tongzhi sigillmärke. | 3 500 SEK |
1655 | LYKTOR/PERUKSTOCKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, sent 1800-tal. | 16 000 SEK |
1656 | VAS, porslin. Troligen sen Qing dynasti. | 6 500 SEK |
1657 | VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke. | 24 000 SEK |
1658 | SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik. | Återrop |
1659 | VAS, porslin. Qing dynastin. | Återrop |
1660 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong märke. | Återrop |
1661 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | 16 000 SEK |
1662 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1663 | VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1664 | FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina. | 2 000 SEK |
1665 | URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 11 000 SEK |
1666 | TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 4 000 SEK |
1667 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 48 000 SEK |
1668 | TEKANNA med LOCK, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 40 000 SEK |
1669 | RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620). | 26 000 SEK |
1670 | KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620). | 26 000 SEK |
1671 | KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 8 500 SEK |
1672 | FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
1673 | FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
1674 | FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 8 000 SEK |
1675 | KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal. | 6 500 SEK |
1676 | FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620). | 6 000 SEK |
1677 | SKÅLAR, ett par, porslin. Ming dynastin, med Chenghuas sex karaktärers märke. | 15 000 SEK |
1678 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghua sex karaktärers märke. | 16 000 SEK |
1679 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 5 500 SEK |
1680 | KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | Återrop |
1681 | MINIATYRKOPP, porslin. Ming dynastin med Jiajing sex karaktärers märke. | 5 000 SEK |
1682 | FAT, porslin. Transition, 1600-tal. | 3 000 SEK |
1683 | URNA, porslin. Transition 1600-tal. | 44 000 SEK |
1684 | SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. | 3 500 SEK |
1685 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 16 000 SEK |
1686 | PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Chenghua sex karaktärers märke. | 7 000 SEK |
1687 | KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. | 9 500 SEK |
1688 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal, med Chengua sex karaktärers märke. | 32 000 SEK |
1689 | VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 6 500 SEK |
1690 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
1691 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 800 SEK |
1692 | KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
1693 | VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 000 SEK |
1694 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1695 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1696 | FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1697 | URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 36 000 SEK |
1698 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722. | 6 500 SEK |
1699 | TRUMPETVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1700 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
1701 | PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
1702 | TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
1703 | SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1704 | URNA, porslin. Qing dynstin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1705 | KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
1706 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1707 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
1708 | KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 60 000 SEK |
1709 | SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
1710 | ÖLKRUS/STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal. | 5 500 SEK |
1711 | MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
1712 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. | Återrop |
1713 | KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1714 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
1715 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1716 | FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1717 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1718 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
1719 | VASER, två snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |