Hästar i landskap
Monogramsignerad NK och daterad 1896. Pannå 30 x 85 cm.
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Direktör C.O. Lilienberg, Varberg (inköpt från konsthandeln ovan).
Privatsamling.
Troligen ursprungligen utförd som dörröverstycke.