Cylinderformad med välvt lock, svarvat trähandtag med benknopp, dekor av girlander, lockknopp i form av blomsterkvist, tre svängda ben i form av blommor på stjälk. Invändigt förgylld. Höjd 22 cm.
Slitage, enstaka slagmärken, möjligen senare trähandtag, anlöpningar invändigt.