Delvis förgylld, Locket ostämplat. Infattade mynt och minnesmedalj för Karl XI. Locket samtida men ej tillhörande. Höjd 16,5 cm, vikt 400 gram (280+120).
Bägaren är stämplad av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776). Literature: Koszoeghy, Merkzeichen der Goldschmiede Ungarns