SPELBORD. Ryssland, 1780-tal, troligen gjord i St Petersburg i Christian Meyers verkstad.
Fanerat med jakaranda, lönn och mahogny. Intarsia med motiv av band och blomsterrankor kring urna. Pärlstav i förgylld mässing. Uppfällt med filtklädd spelskiva. Fothylsor av mässing med graverade urnor. Längd 98, bredd 48, höjd 77 cm.
Skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in