Förgylld brons och rosa marmor. Vasformad. Hänklar i form av ormar. Stående Amor som pekar på tiden. Bas med reliefer med putti, antikiserande hjälm och sköld. Vitemaljerade sifferringar för timmar och minuter. Urverk märkt "DUFAUD A PARIS", samt numrerad "1418". Höjd 82, längd 27 cm. Nyckel medföljer.