585
401914

BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
531 - 707 EUR
543 - 724 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Fanerad med mahogny. Dekor av förgylld brons. Urhus mellan svärtade kolonner. Vitemaljerad urtavla märkt "F. Jürgensen Kiöbenhavn" (Frédéric K, övertog brodern Joergens urfabrik Röskilde 1811). Urverk märkt "AB". Höjd 60, längd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urtavla med nagg och slitage.