Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av barn och insekter. Kulfötter med pärlstav. Stående morian med påk och säck vid tunna (med kaffebönor?). Vitemaljerad urtavla. Höjd 30, längd 29,5 cm. Pendel medföljer.
Litet nagg på urtavla.
La Pendule au "Nègre", 29 avril-12 juin 1978, Saint-Omer Musée de l'Hôtel Sandelin, 14 rue Carnot, jämför närmast identisk pendyl med katalognr 2 "Negre deversant son sac"