Fanerat med valnöt och lönn. Urtavla märkt "Simon De Charmes London" (urmakare i London 1691-1730). Med tim-, minut- och sekundvisare samt datum. Höjd 245 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.
Skador, lagningar, krön och sockel omarbetade.
Ekolsunds slott fram till 1912 då familjen Seton sålde slottet.
Simon De Charmes was a French Huguenot working in London from 1691 to 1730.