Förgylld brons, vit marmor, prismor, och porfyrimiterande glas. Kvadratisk marmorsockel, kolonnskaft av glas, i centrum glasobelisk. Höjd 89 cm.
Porfyrens dyrbarahet gjorde att man under 1700- och 1800-talet imiterade porfyr genom att bemåla glas eller trä.