SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-1771, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Rokoko.
Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med mussla flankerad av vingar. Ram med infällda spegelglas. På baksida pappersetikett: "Tilwärkadt i Stockholm af S Boman" Stockholms hallstämpel 1762. Höjd 158, bredd 66 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in