Fanerad med bl. a björk, valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Sex lådor och fack bakom klaff. Nedtill två lådor. Inläggningar av lagerkrans med rosett samt frukter och festonger. På gavlarna krukor med blommor. Längd 102, bredd 49, höjd 102 cm. Nycklar medföljer.
Vera Sager, Sagerska palatset.
Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.