"Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen", ur: "Svenska vuer"
Handkolorerad konturetsning, (I état av III), tidigt 1800-tal, signerad med bläck. Bladstorlek 41 x 57 cm.
Defekter, fläckar, fuktfläckar.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, kat nr 166.