"Hoppets offer på kärlekens altare"
Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1884. Blandteknik: akvarell, gouache och guldfärg. Monterad i lunetteformad ram i arrangemang av solfjäder. Totala mått (inom glas och ram) ca 29,5 x 59 cm.
Greve Fredrik Wachtmeisters samling.
Friherrinnan Gunilla Bennet (née Wachtmeister).
Fru Louise König (i gåva av ovanstående på 40-årsdagen, 1960).
Esbjörn Kronbergs (konstnärens sonson) samling, Stockholm.