Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen
Signerad I.P Panini och daterad Roma 1731. Uppfodrad duk 100 x 138 cm.
Inköpt i Paris på 1930-talet.
Ferdinando Arisi, "Gian Paolo Panini - e i fasti della Roma del'700", 1986, jfr kat nr 187, sid 324. "Capriccio architettonico con l'arco di Constantino", Duk 121 x 128 cm. (Privat ägo, Piacenza)