"Romerska Campagnan"
Signerad G. W. och en palm och daterad 1870. Duk 25,5 x 42 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Inköpt av konstlotteriet på Konstakademien 1870 för 200Rdr, vunnen av änkedrottning Joséphine.
Konstakademien, Stockholm 1870, kat nr 226.
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK 1934, upptagen i förteckningen under år 1870, kat nr 415, sid 316.