239
412965

Johan Gustaf Wäström

(Sverige, Född 1750/60-talet död efter 1807)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 940 - 11 200 EUR
9 480 - 11 800 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Wäström

Mansporträtt, knäbild

Signerad Wäström och daterad pinx 1805. Uppfodrad duk 117 x 88 cm. Samtida förgylld ram.

Johan Gustaf Wäström (Waeström) föddes på 1750- eller 1760-talet troligen i Landskrona. Enligt uppgifter skulle han ha fått sin utbildning i Köpenhamn under Jens Juel. Uppgifter finns också på att han under en längre tid skulle ha uppehållit sig i Berlin eftersom han 1788 sökte pass för en resa till Stralsund. Av hans produktion känner man endast till ett femtontal porträtt daterade mellan åren 1780 och 1807.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?