Stockholms inlopp sett från området kring Danviksklippan
Signerad C A Rothstén - p och daterad 1856. Duk 63 x 95 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Carl Abraham Rothstén var son till mönsterskrivaren vid Nerikes regemente Abraham Rothstén. I många år var Carl Abraham verksam som hantverksmålare innan han utbildade sig vid Konstakademien och övergick till konstnärsbanan. Hans motivval var uteslutande tagna från det svenska landskapet och hämtade gärna motiven från Stockholm och dess omgivningar. Hans mest populära motiv är de som avbildar inloppet till Stockholm, gärna med ett rikt båtliv.