Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck
Signerad C. Schuberth. Olja på papper och uppfäst papp-pannå 39 x 32,5 cm. A tergo: "Skiss målad af undertecknad år 1887 Tunnelgatan 15 - interiör af atelien. Porträtt af fröken I. Holck. C. Schuberth".
Svensk konstnär, tavlan är målad av konstnären Carl Georg Bernhard Schuberth.
Svenskt konstnärslexikon, band V, 1967, red. Johnny Roosval m.fl, omnämnd sid 85.
I Svenskt konstnärlexikon under Schuberth, Carl Georg Berhard finns denna tavla omnämnd som "...ett porträtt av fru I. Holck i interiör (oljemålning 1887)...".