Romantiskt par i Fredensborgs slottspark
Signerad P. Mönsted och daterad -94. Duk 85 x 33 cm.
Motivet från denna målning är hämtat från Fredenborgs slottspark. Det kungliga slottet är beläget strax utanför Köpenhamn och har en praktfull barock parkanläggning. Slottets norra fasad syns i fonden bakom det unga kurtiserande paret som slagit sig ned vid statyn "Perseus och Andromeda".