Vid sjön Esrum i Fredensborg
Signerad P. Mönsted och daterad -94. Duk 85 x 32,5 cm.
Motivet från denna målning har Peder Mork Mönsted hämtat från trakten kring sjön Esrum, nordväst om Fredenborgs slottspark. Danmarks näst största sjö, Esrum, är omringad av den vackra skogen Gribskov.