Terrakottaröd botten med liten polykrom medaljong, hjortar, fåglar, rovdjur, harar, stora palmett- och blomslingor. Vissa palmetter med djur. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.
Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador