Vinröd botten med polykromt ardebilmönster. Bred mörkblå huvudbård med blomslingor och kartuscher med blommor, palmetter och molnband. Signerad Mashad - Halvaei.
Smutsig, fläckar varav ett hörn har en stor stel fläck. Sidorna med smärre trampveck och skador.